Ponoć czytanie to najwspanialsza rzecz jaką można wykonywać w celu uspokojenia własnej duszy
Strona głowna

Lektury alfabetycznie:
A(11)
B(18)
C(19)
D(47)
E(6)
F(4)
G(6)
H(9)
I(7)
J(14)
K(28)
L(15)
Ł(2)
M(34)
N(12)
O(21)
P(66)
R(11)
S(24)
Ś(14)
T(10)
U(7)
W(38)
Z(27)
Ź(1)
Ż(7)

Tytuł: Rupiec Kopeć
Autor: Jacob i Wilhelm Grimm

zamienię? — Dam ci pierścionek z palca — odparło dziewczę. Człowieczek wziął pierścień, zaczął znowu prząść i do rana uprządł cały zapas słomy na błyszczące złoto. Król ucieszył się bardzo na widok takiego stosu nici złotych; ale wciąż jeszcze nienasycony, kazał córce ambitnego ojca, przenieść się do innej komnaty, o wiele większej, a pełnej słomy, którą polecił jej uprząść w ciągu jednej nocy. — Jeżeli ci się to uda — rzecze odchodząc — to się z tobą ożenię! Bo chociaż to córka pospolitego trutnia — pomyślał sobie — to jednak bogatszej panny nie znajdę na całym świecie. Gdy dziewczę zostało same, przyszedł karzeł po raz trzeci i rzecze: — Co mi dasz, jeżeli ci jeszcze i tym razem uprzędę złoto ze słomy? — Nie mam nic więcej do dania — odparło dziewczę. Przyrzeknij że mi, iż gdy zostaniesz królową, to oddasz mi pierwsze swoje dziecko! „Kto wie, kiedy to tam będzie! — pomyślała sobie dziewczyna, bo zresztą jakże mogła sobie pomóc inaczej w takiej niedoli! Więc obiecała karlikowi to, czego żądał, on zaś jeszcze raz uprządł złoto ze słomy. A gdy nazajutrz król przyszedł i zastał wszystko według życzenia, wyprawił wesele i córka ubogiego człowieka stała się królową. Ale po upływie roku, powiłaśliczne dziecko, gdy wtem mały człowieczek znienacka zjawił się przed nią i mówi: — No, dajże mi to, coś mi obiecała. Królowa przestraszyła się i ofiarowywała karłowi wszystkie skarby państwa, byle jej dziecko zostawił, ale on rzekł: — Nie!, istota żyjąca jest mi o wiele droższą od wszystkich skarbów świata. Na to królowa zaczęła tak strasznie wyrzekać i jęczeć, że karzeł zlitował się nad nią. — Zostawiam ci trzy dni czasu — rzekł do niej. — Jeżeli po upływie tego terminu powiesz mi, jak mam na imię, to zostawię ci dziecko. I otóż zaczęła królowa namyślać się przez całą noc i przypominała sobie wszystkie imiona, jakie tylko słyszała kiedykolwiek. Rozesłała przy tym

Czytaj dalej: 1 | 2 | 3 |



Niestety dzisiaj bardzo mało osób jest, które czytają książki w tradycyjnej oprawie. Część czytelników skierowała swoje oczy w stronę książek elektronicznych. Prawdziwi czytelnicy powiadają, że książka musi posiadać duszę, a duszę może posiadać tylko książka wydana w tradycyjny sposób. Są też tacy, którzy zwyczajnie nie lubią czytać elektronicznych książek.
Bez względu na to kto jaką wersję książki czyta to na uznanie zaśługuje samo czytanie. Otóż dzięki przeczytaniu dużej ilości książek, nasz zasób słowny stale się rozwija. Potrafimy ładniej mówić oraz pisać. Z pewnością niejeden z Was w podstawówce spotkał się ze stwierdzeniem polonistki, która utrzymywała że czytanie książek wpływa na mniejszą liczbę błędą popełnianych na kartkówkach. To niewątpliwie jest fakt.
Na naszej stronie internetowej znajdziecie Państwo głównie książki, które są uznane za lektury szkolne. Nie rozgraniczamy katalogu na lektury gimnazjalne, z podstawówki czy liceum. Prawie wszystkie umieszczone są w jednym miejscu i posegregowane autorami i tytułami. Kiedy ktoś będzie potrzebować zajrzeć do wybranej lektury wystarczy że odszuka jej na stronie kliknie w dany tytuł i będzie mógł swobodnie czytać. W swojej bazie posiadamy, zarówno krótkie utwory jak i te należące do najdłuższych.


Szczególnie polecamy dzieła Adama Asnyka świetnego poety i dramatopisarza, który brał udział w powstaniu w 1863 roku, po którym w najbliższych latach osiadł na dobre w Krakowie. Adama Asnyka można śmiało nazwać najznamienitszym poetom swojej epoki. Jego twórczość przekazywała nastroje, które panowały podczas powstania i za raz po nim. Były również wyrazem nadziei i oczekiwania na lepsze nadchodzące czasy, które autor określał mianem zmartwychwstania. Pamiętajcie warto czytać książki!

W swoich zbiorach posiadamy dzieła następujących autorów:
Dōgen Kigen, E. T. A. Hoffmann, Aleksander Brückner, Joseph Conrad, Franciszek Karpiński, René Descartes, Wiktor Gomulicki, Theodor Däubler, Rudolf G. Binding, Bolesław Prus, Charles Cros, Deotyma, Klementyna z Tańskich Hoffmanowa, Zygmunt Gloger, brak, Antonina Domańska, Joachim Gasquet, Miguel de Cervantes Saavedra, Tristan Derème, Homer, Honore de Balzac, Andrzej Frycz Modrzewski, Henry Bataille, Sébastien-Roch Nicolas de Chamfort, Michał Bałucki, Guillaume Apollinaire, Maria Konopnicka, Konstanty Gaszyński, Max Dauthendey, Louis Gallet, Björnstjerne Björnson, Théodore de Banville, nieznany, Seweryn Goszczyński, Wincenty Korab-Brzozowski, Fryderyk Hebbel, Karl Gjellerup, Liudvika Didžiulienė-Žmona, Jacob i Wilhelm Grimm, Michaił Bułhakow, Denis Diderot, Anton Czechow, Rudyard Kipling, Anatol France, Alfred Jarry, Wiktoras Gomulickis, Hugo von Hofmannsthal, , Gustave Kahn, Adam Asnyk, Klemensas Junoša, Francis Jammes, Tadeusz Boy-Żeleński, Anatole le Braz, George Gordon Byron, Marceline Desbordes-Valmore, Aleksander Fredro, Antoni Czechow, Aloysius Bertrand, Jan Kasprowicz, Stanisław Korab-Brzozowski, Anatole France, Jean-Marc Bernard, James Oliver Curwood, Daniel Defoe, Casimir Delavigne, Fagus, Tadeusz Dołęga-Mostowicz, Józef Czechowicz, Léon Deubel, Maria Dąbrowska, Władysław Anczyc, Charles Guérin, Stefan George, Pedro Calderón de la Barca, Louis le Cardonnel, Johann Wolfgang von Goethe, Eurypides, Frances Hodgson Burnett, Charles Baudelaire, Stanisław Brzozowski, Charles Baudlaire, Stefan Grabiński, Max Elskamp, Alojzy Feliński, Marija Konopnicka, Fryderyk Hölderlin, Julius Hart, Alter Kacyzne, Maria De La Fayette, Hans Christian Andersen, Aleksander Dumas,
Spis autorów:

-
- Adam Asnyk
- Aleksander Brückner
- Aleksander Dumas
- Aleksander Fredro
- Alfred Jarry
- Alojzy Feliński
- Aloysius Bertrand
- Alter Kacyzne
- Anatol France
- Anatole France
- Anatole le Braz
- Andrzej Frycz Modrzewski
- Anton Czechow
- Antoni Czechow
- Antonina Domańska
- Björnstjerne Björnson
- Bolesław Prus
- brak
- Casimir Delavigne
- Charles Baudelaire
- Charles Baudlaire
- Charles Cros
- Charles Guérin
- Dōgen Kigen
- Daniel Defoe
- Denis Diderot
- Deotyma
- E. T. A. Hoffmann
- Eurypides
- Fagus
- Frances Hodgson Burnett
- Francis Jammes
- Franciszek Karpiński
- Fryderyk Hebbel
- Fryderyk Hölderlin
- George Gordon Byron
- Guillaume Apollinaire
- Gustave Kahn
- Hans Christian Andersen
- Henry Bataille
- Homer
- Honore de Balzac
- Hugo von Hofmannsthal
- Jacob i Wilhelm Grimm
- James Oliver Curwood
- Jan Kasprowicz
- Jean-Marc Bernard
- Joachim Gasquet
- Johann Wolfgang von Goethe
- Joseph Conrad
- Józef Czechowicz
- Julius Hart
- Karl Gjellerup
- Klemensas Junoša
- Klementyna z Tańskich Hoffmanowa
- Konstanty Gaszyński
- Léon Deubel
- Liudvika Didžiulienė-Žmona
- Louis Gallet
- Louis le Cardonnel
- Marceline Desbordes-Valmore
- Maria Dąbrowska
- Maria De La Fayette
- Maria Konopnicka
- Marija Konopnicka
- Max Dauthendey
- Max Elskamp
- Michaił Bułhakow
- Michał Bałucki
- Miguel de Cervantes Saavedra
- nieznany
- Pedro Calderón de la Barca
- René Descartes
- Rudolf G. Binding
- Rudyard Kipling
- Sébastien-Roch Nicolas de Chamfort
- Seweryn Goszczyński
- Stanisław Brzozowski
- Stanisław Korab-Brzozowski
- Stefan George
- Stefan Grabiński
- Tadeusz Boy-Żeleński
- Tadeusz Dołęga-Mostowicz
- Theodor Däubler
- Théodore de Banville
- Tristan Derème
- Wiktor Gomulicki
- Wiktoras Gomulickis
- Wincenty Korab-Brzozowski
- Władysław Anczyc
- Zygmunt Gloger


Polecamy:

Miłość godnym nie nazwie
Król żab
Hej, w dzień narodzenia
Przeżycie
Mazurek
Skarbo
Iliada
Dzieje Tristana i Izoldy
Królowa śniegu
Zając i jeż

Taxi bagażowe kraków
kostka granitowa
Przeprowadzki Kraków
Mapa przeprowadzek
Mapa wylewek
Fotowoltaika Rzeszów
itever.net.pl




www.mmlek.eu
© 2015 Zbiór książek.