Ponoć czytanie to najwspanialsza rzecz jaką można wykonywać w celu uspokojenia własnej duszy
Strona głowna

Lektury alfabetycznie:
A(11)
B(18)
C(19)
D(47)
E(6)
F(4)
G(6)
H(9)
I(7)
J(14)
K(28)
L(15)
Ł(2)
M(34)
N(12)
O(21)
P(66)
R(11)
S(24)
Ś(14)
T(10)
U(7)
W(38)
Z(27)
Ź(1)
Ż(7)

Tytuł: Giaur
Autor: George Gordon Byron

ściany i sklepienia. Lecz Zgroza siedzi przed bramą na straży, Sam Fakir do wrót zbliżyć się nie waży, Derwisz ubogi nie przestąpi progu Za chleb i za sól podziękować Bogu: Nędza i Zbytek uchodzą na stronę Niepowitane i nieugoszczone; Pałac, gościna wiernego narodu, Stał się jaskinią zniszczenia i głodu. Gość płacze dobrodzieja, płaczą słudzy pana Od czasu gdy miecz Giaura ciął w turban Hassana. * Słyszę dźwięk z dala końskiego kopyta, Jadą podróżni, lecz mnie nikt nie pyta. Już bliżej — Turcy — już widzę turbany I w srebrem kutych pochwach atagany. Wódz ich na przedzie w bogatym zawoju, Zapewne emir, bo w zielonym stroju. «Ho! kto ty?» — «Salem! waszej jestem wiary, Emirze, widzę, że wieziesz towary; Widzę, że wór twój jest ciężko ładowny, Ostróżnie wieziesz — musi być kosztowny. Może do portu śpieszysz dla noclegu? — Jestem przewoźnik — mam łódkę u brzegu.» «Zgoda — rzekł Emir — pośpieszaj, czas nagli, Odbijem cicho, nie rozpinaj żagli, Niech leżą zwite; wiosłami uderzaj, I szybko, cicho, podnad brzegiem zmierzaj, I wieź nas prosto, pomiędzy opoki, Tam, na sam środek najgłębszej zatoki. — Teraz odpocznij — dobre masz ramiona, Podróż i zręcznie, i prędko skończona. Lecz ona — zacznie podróż dalszą, z której…» — Rzucili w wodę — ……………………………….. Ciężko plusnęło — i powoli tonie — Roztopiły się wkoło szklane błonie, Zważałem ciężar, dziwnie mi się zdało — Ruszył się — pewnie morze nim ruszało. Może to było księżyca błyśnienie, Nagle odbite o morza przestrzenie; Patrzyłem ciągle, i wodne obręcze, W mniejsze i węższe ściskały się tęcze, Jakby ich środkiem kamień przepadł do dna; Na koniec w środku wyszła bańka wodna — Perłowe kółko — błysnęło — przepadło. Znowu zatoka gładka jak źwierciadło. I tajemnica usnęła w topieli — Genijuszowie morscy ją widzieli, Lecz, drżąc z przestrachu w swych domach z korali, Nic o tym z żadną falą nie gadali. * Jak król motylów, za wiosny powrotem, Na skrzydłach jasnych purpurą i złotem Znad szmaragdowej Kaszemiru błoni Wzlatuje, dzieci wabiąc do pogoni, I z ziół na zioła i z kwiatów na kwiaty Ciągnie myśliwców, i myli ich czaty, Wreście uleci i niknąc w obłoku Zostawia żałość w sercu i łzy w oku: Podobnie piękność wabi starsze dzieci, Tak bystro lata i tak wdzięcznie świeci, To łowców trwoży, to nadzieją mami, Gonią wesoło — łowy kończą łzami. Lecz jeśli w ręce myśliwemu wpada, I motylowi i piękności biada! Chcąc uciec darmo skrzydełka natęża, Igraszka dziecka lub ofiara męża. Cacko, za którym żądza chciwie goni, Straciło urok, gdy je mamy w dłoni — A gdy wdzięk barwy i świeżość przeminie, Rzucim, niech leci — lub samotnie ginie. Gdy skrzydła zranisz, gdy serce zakrwawisz, Czyli ofiarom swobodę zostawisz? Motyl odartym skrzydełkiem czyż może Latać jak dawniej z fijołków na roże? Z pięknością, w jednej uwiędłą godzinie, Czyż razem pokój na wieki nie zginie? Zgraja motylów, co pod niebem lata, Nie szuka w dole zranionego brata. Płeć piękna dla nas ma litości tyle, Lecz dla płci

Czytaj dalej: 1 | 2 | 3 | 4 | 5 | 6 | 7 | 8 | 9 | 10 | 11 | 12 | 13 | 14 | 15 | 16 | 17 | 18 |



Niestety dzisiaj bardzo mało osób jest, które czytają książki w tradycyjnej oprawie. Część czytelników skierowała swoje oczy w stronę książek elektronicznych. Prawdziwi czytelnicy powiadają, że książka musi posiadać duszę, a duszę może posiadać tylko książka wydana w tradycyjny sposób. Są też tacy, którzy zwyczajnie nie lubią czytać elektronicznych książek.
Bez względu na to kto jaką wersję książki czyta to na uznanie zaśługuje samo czytanie. Otóż dzięki przeczytaniu dużej ilości książek, nasz zasób słowny stale się rozwija. Potrafimy ładniej mówić oraz pisać. Z pewnością niejeden z Was w podstawówce spotkał się ze stwierdzeniem polonistki, która utrzymywała że czytanie książek wpływa na mniejszą liczbę błędą popełnianych na kartkówkach. To niewątpliwie jest fakt.
Na naszej stronie internetowej znajdziecie Państwo głównie książki, które są uznane za lektury szkolne. Nie rozgraniczamy katalogu na lektury gimnazjalne, z podstawówki czy liceum. Prawie wszystkie umieszczone są w jednym miejscu i posegregowane autorami i tytułami. Kiedy ktoś będzie potrzebować zajrzeć do wybranej lektury wystarczy że odszuka jej na stronie kliknie w dany tytuł i będzie mógł swobodnie czytać. W swojej bazie posiadamy, zarówno krótkie utwory jak i te należące do najdłuższych.


Szczególnie polecamy dzieła Adama Asnyka świetnego poety i dramatopisarza, który brał udział w powstaniu w 1863 roku, po którym w najbliższych latach osiadł na dobre w Krakowie. Adama Asnyka można śmiało nazwać najznamienitszym poetom swojej epoki. Jego twórczość przekazywała nastroje, które panowały podczas powstania i za raz po nim. Były również wyrazem nadziei i oczekiwania na lepsze nadchodzące czasy, które autor określał mianem zmartwychwstania. Pamiętajcie warto czytać książki!

W swoich zbiorach posiadamy dzieła następujących autorów:
Deotyma, Charles Baudlaire, Charles Guérin, Stefan Grabiński, Aloysius Bertrand, Józef Czechowicz, Jean-Marc Bernard, Alfred Jarry, Andrzej Frycz Modrzewski, James Oliver Curwood, Tadeusz Boy-Żeleński, Joseph Conrad, Maria Konopnicka, Władysław Anczyc, Klemensas Junoša, Björnstjerne Björnson, Karl Gjellerup, Louis le Cardonnel, Jan Kasprowicz, Gustave Kahn, Fagus, Anatol France, Daniel Defoe, Aleksander Dumas, Wiktoras Gomulickis, Max Dauthendey, Charles Baudelaire, Stefan George, Stanisław Brzozowski, Homer, Théodore de Banville, Stanisław Korab-Brzozowski, Adam Asnyk, Fryderyk Hölderlin, Antoni Czechow, Zygmunt Gloger, Jacob i Wilhelm Grimm, Franciszek Karpiński, , Anatole le Braz, Maria Dąbrowska, Frances Hodgson Burnett, Miguel de Cervantes Saavedra, Tadeusz Dołęga-Mostowicz, Dōgen Kigen, Aleksander Brückner, Denis Diderot, Joachim Gasquet, Eurypides, Léon Deubel, Maria De La Fayette, Henry Bataille, Wincenty Korab-Brzozowski, Anatole France, Charles Cros, Julius Hart, Rudolf G. Binding, Wiktor Gomulicki, Pedro Calderón de la Barca, Theodor Däubler, Marija Konopnicka, Alojzy Feliński, George Gordon Byron, Seweryn Goszczyński, Sébastien-Roch Nicolas de Chamfort, Alter Kacyzne, Marceline Desbordes-Valmore, Guillaume Apollinaire, Tristan Derème, Klementyna z Tańskich Hoffmanowa, Rudyard Kipling, Antonina Domańska, Michał Bałucki, nieznany, Bolesław Prus, Fryderyk Hebbel, Max Elskamp, Casimir Delavigne, Liudvika Didžiulienė-Žmona, Johann Wolfgang von Goethe, Hugo von Hofmannsthal, Anton Czechow, E. T. A. Hoffmann, Michaił Bułhakow, Hans Christian Andersen, Aleksander Fredro, Louis Gallet, brak, Honore de Balzac, Francis Jammes, Konstanty Gaszyński, René Descartes,
Spis autorów:

-
- Adam Asnyk
- Aleksander Brückner
- Aleksander Dumas
- Aleksander Fredro
- Alfred Jarry
- Alojzy Feliński
- Aloysius Bertrand
- Alter Kacyzne
- Anatol France
- Anatole France
- Anatole le Braz
- Andrzej Frycz Modrzewski
- Anton Czechow
- Antoni Czechow
- Antonina Domańska
- Björnstjerne Björnson
- Bolesław Prus
- brak
- Casimir Delavigne
- Charles Baudelaire
- Charles Baudlaire
- Charles Cros
- Charles Guérin
- Dōgen Kigen
- Daniel Defoe
- Denis Diderot
- Deotyma
- E. T. A. Hoffmann
- Eurypides
- Fagus
- Frances Hodgson Burnett
- Francis Jammes
- Franciszek Karpiński
- Fryderyk Hebbel
- Fryderyk Hölderlin
- George Gordon Byron
- Guillaume Apollinaire
- Gustave Kahn
- Hans Christian Andersen
- Henry Bataille
- Homer
- Honore de Balzac
- Hugo von Hofmannsthal
- Jacob i Wilhelm Grimm
- James Oliver Curwood
- Jan Kasprowicz
- Jean-Marc Bernard
- Joachim Gasquet
- Johann Wolfgang von Goethe
- Joseph Conrad
- Józef Czechowicz
- Julius Hart
- Karl Gjellerup
- Klemensas Junoša
- Klementyna z Tańskich Hoffmanowa
- Konstanty Gaszyński
- Léon Deubel
- Liudvika Didžiulienė-Žmona
- Louis Gallet
- Louis le Cardonnel
- Marceline Desbordes-Valmore
- Maria Dąbrowska
- Maria De La Fayette
- Maria Konopnicka
- Marija Konopnicka
- Max Dauthendey
- Max Elskamp
- Michaił Bułhakow
- Michał Bałucki
- Miguel de Cervantes Saavedra
- nieznany
- Pedro Calderón de la Barca
- René Descartes
- Rudolf G. Binding
- Rudyard Kipling
- Sébastien-Roch Nicolas de Chamfort
- Seweryn Goszczyński
- Stanisław Brzozowski
- Stanisław Korab-Brzozowski
- Stefan George
- Stefan Grabiński
- Tadeusz Boy-Żeleński
- Tadeusz Dołęga-Mostowicz
- Theodor Däubler
- Théodore de Banville
- Tristan Derème
- Wiktor Gomulicki
- Wiktoras Gomulickis
- Wincenty Korab-Brzozowski
- Władysław Anczyc
- Zygmunt Gloger


Polecamy:

Diaboliada
Był to Berko sławny Żyd
Znachor
Żądza nicestwa
Wzlot
Śpiewaj wolno
Śpiewak spod strzechy
Złote sidła
nic więcej
Reguły dla gospodarzów domu

Taxi bagażowe kraków
kostka granitowa
Przeprowadzki Kraków
Mapa przeprowadzek
Mapa wylewek
Fotowoltaika Rzeszów
itever.net




www.mmlek.eu
© 2015 Zbiór książek.