Ponoć czytanie to najwspanialsza rzecz jaką można wykonywać w celu uspokojenia własnej duszy
Strona głowna

Lektury alfabetycznie:
A(11)
B(18)
C(19)
D(47)
E(6)
F(4)
G(6)
H(9)
I(7)
J(14)
K(28)
L(15)
Ł(2)
M(34)
N(12)
O(21)
P(66)
R(11)
S(24)
Ś(14)
T(10)
U(7)
W(38)
Z(27)
Ź(1)
Ż(7)

Wielu twierdzi, że czytanie książek to najwspanialsza rzecz jaką można wykonać w celu uspokojenia duszy i umysłu. Mam nadzieję, że każdy z was ma podobne zdanie i zechce zagłębić się w literaturze zebranej na tej stronie.

Zapraszam wszystkich do zapoznania się ze zbiorem lektur znajdujących się na niniejszej witrynie. Głównie są to tematy z gimnazjum i liceum ogólnokształcącego jednak mam nadzieję, że z czasem będzie przybywać również innych książek.

O, jak się trapięDaremne żaleDo młodychZaczarowana Królewna
A cóż z tą Dzieciną…BogurodzicaBracia, patrzcie jeno…Był to Berko sławny Żyd
Bywaj dziewczę zdroweDzieje Tristana i IzoldyDzisiaj w BetlejemGdy się Chrystus rodzi
Gdy śliczna PannaHej, w dzień narodzeniaIdzie stary wiarusIdzie żołnierz borem, lasem
Jeszcześ Polsko nie zginęłaJezus malusieńkiLulajże, JezuniuMazur z 1831 roku
Mazurek młodzieżyMędrcy świataOj Maluśki, MaluśkiPieśń o Rolandzie
Pieśń pogrzebowa poległemu rycerzowiPiosnka ułańskaPomoc dajcie mi, rodacyPójdźmy wszyscy do stajenki
Północ już byłaPrzybieżeli do BetlejemRozmarynTam na błoniu błyszczy kwiecieq
Tryumfy Króla niebieskiegoWśród nocnej ciszyZ Narodzenia PanaNim próg przestąpiłem celi
Małe niedole pożycia małżeńskiegoOjciec GoriotKomedia ludzka JaszczurKomedia ludzka Gobseck
Komedia ludzka Eugenia GrandetKomedia ludzka Córka EwyZa chlebemSnycerzu, szukaj bacznie
Życie snemWieczoryAlbatrosAmor i czaszka
BłogosławieństwoCały świat byś ściągnęłaCudzoziemiecCyganie w podróży
Człowiek i morzeDo czytelnikaDo KreolkiDo Malabarki
Do Teodora De BanvilleDon Juan w piekleDusza winaEpigraf na potępioną książkę
GłosHarmonia wieczornaHeautontimoroumenosHymn do piękna
IdeałJutrzenka duszyJużKara pychy
LatarnieLubię tych nagich epok bawić się wspomnieniem

1 | 2 | 3 | 4 | 5 | 6 | 7 |

Spis autorów:

- Antonina Domańska
- Rudolf G. Binding
- Stefan George
- Anatole France
- Tadeusz Dołęga-Mostowicz
- Aleksander Fredro
- Seweryn Goszczyński
- Konstanty Gaszyński
- Tristan Derème
- Tadeusz Boy-Żeleński


Polecamy:

Z Narodzenia Pana
ranek
Czerw drzewa zwiędłe toczy
coda
Reguły dla gospodarzów domu
Przesolił
Testament
dzisiaj verdun
Aptekarzowa
De profundis
Niestety dzisiaj bardzo mało osób jest, które czytają książki w tradycyjnej oprawie. Część czytelników skierowała swoje oczy w stronę książek elektronicznych. Prawdziwi czytelnicy powiadają, że książka musi posiadać duszę, a duszę może posiadać tylko książka wydana w tradycyjny sposób. Są też tacy, którzy zwyczajnie nie lubią czytać elektronicznych książek.
Bez względu na to kto jaką wersję książki czyta to na uznanie zaśługuje samo czytanie. Otóż dzięki przeczytaniu dużej ilości książek, nasz zasób słowny stale się rozwija. Potrafimy ładniej mówić oraz pisać. Z pewnością niejeden z Was w podstawówce spotkał się ze stwierdzeniem polonistki, która utrzymywała że czytanie książek wpływa na mniejszą liczbę błędą popełnianych na kartkówkach. To niewątpliwie jest fakt.
Na naszej stronie internetowej znajdziecie Państwo głównie książki, które są uznane za lektury szkolne. Nie rozgraniczamy katalogu na lektury gimnazjalne, z podstawówki czy liceum. Prawie wszystkie umieszczone są w jednym miejscu i posegregowane autorami i tytułami. Kiedy ktoś będzie potrzebować zajrzeć do wybranej lektury wystarczy że odszuka jej na stronie kliknie w dany tytuł i będzie mógł swobodnie czytać. W swojej bazie posiadamy, zarówno krótkie utwory jak i te należące do najdłuższych.


Szczególnie polecamy dzieła Adama Asnyka świetnego poety i dramatopisarza, który brał udział w powstaniu w 1863 roku, po którym w najbliższych latach osiadł na dobre w Krakowie. Adama Asnyka można śmiało nazwać najznamienitszym poetom swojej epoki. Jego twórczość przekazywała nastroje, które panowały podczas powstania i za raz po nim. Były również wyrazem nadziei i oczekiwania na lepsze nadchodzące czasy, które autor określał mianem zmartwychwstania. Pamiętajcie warto czytać książki!

W swoich zbiorach posiadamy dzieła następujących autorów:
Julius Hart, Anatole France, Alfred Jarry, George Gordon Byron, Homer, Fryderyk Hebbel, Franciszek Karpiński, Maria De La Fayette, Karl Gjellerup, James Oliver Curwood, Eurypides, Gustave Kahn, Björnstjerne Björnson, Marceline Desbordes-Valmore, Marija Konopnicka, Fagus, Joachim Gasquet, Honore de Balzac, Liudvika Didžiulienė-Žmona, Frances Hodgson Burnett, Józef Czechowicz, Jean-Marc Bernard, Sébastien-Roch Nicolas de Chamfort, Wiktoras Gomulickis, Zygmunt Gloger, Louis le Cardonnel, , Maria Konopnicka, Joseph Conrad, René Descartes, Fryderyk Hölderlin, Max Elskamp, Stanisław Brzozowski, Casimir Delavigne, Aleksander Fredro, Max Dauthendey, Henry Bataille, Adam Asnyk, Stanisław Korab-Brzozowski, E. T. A. Hoffmann, Louis Gallet, Jacob i Wilhelm Grimm, Konstanty Gaszyński, Aleksander Dumas, Alter Kacyzne, Tadeusz Boy-Żeleński, Pedro Calderón de la Barca, Hugo von Hofmannsthal, Johann Wolfgang von Goethe, Denis Diderot, brak, Anatole le Braz, Stefan George, Antonina Domańska, Charles Baudelaire, Antoni Czechow, Alojzy Feliński, Miguel de Cervantes Saavedra, Hans Christian Andersen, Wincenty Korab-Brzozowski, Tristan Derème, Rudolf G. Binding, Bolesław Prus, Guillaume Apollinaire, Daniel Defoe, Anton Czechow, Deotyma, Rudyard Kipling, Aleksander Brückner, Stefan Grabiński, Charles Cros, Léon Deubel, Jan Kasprowicz, Tadeusz Dołęga-Mostowicz, Michał Bałucki, Michaił Bułhakow, Aloysius Bertrand, Charles Baudlaire, Theodor Däubler, Anatol France, Francis Jammes, Maria Dąbrowska, Dōgen Kigen, Seweryn Goszczyński, Klemensas Junoša, Władysław Anczyc, Théodore de Banville, Andrzej Frycz Modrzewski, Klementyna z Tańskich Hoffmanowa, nieznany, Charles Guérin, Wiktor Gomulicki,

www.mmlek.eu
© 2015 Zbiór książek.