Ponoć czytanie to najwspanialsza rzecz jaką można wykonywać w celu uspokojenia własnej duszy
Strona głowna

Lektury alfabetycznie:
A(11)
B(18)
C(19)
D(47)
E(6)
F(4)
G(6)
H(9)
I(7)
J(14)
K(28)
L(15)
Ł(2)
M(34)
N(12)
O(21)
P(66)
R(11)
S(24)
Ś(14)
T(10)
U(7)
W(38)
Z(27)
Ź(1)
Ż(7)

Wielu twierdzi, że czytanie książek to najwspanialsza rzecz jaką można wykonać w celu uspokojenia duszy i umysłu. Mam nadzieję, że każdy z was ma podobne zdanie i zechce zagłębić się w literaturze zebranej na tej stronie.

Zapraszam wszystkich do zapoznania się ze zbiorem lektur znajdujących się na niniejszej witrynie. Głównie są to tematy z gimnazjum i liceum ogólnokształcącego jednak mam nadzieję, że z czasem będzie przybywać również innych książek.

CośCzerwone bucikiDziewczynka z zapałkamiDzwony
Historia rokuKrasnoludekKrólowa śnieguKwiaty Idalki
LenListek z niebaMatkaMotylek
Pod starą wierzbąPolny kwiatekRopuchaSłowik
SyrenaŚlimak i różaŚpiewak spod strzechyTowarzysz podróży
U króla OlchWszystko na swoim miejscuZ jednego gniazdaMarsz strzelców
O, jak się trapięDaremne żaleDo młodychZaczarowana Królewna
A cóż z tą Dzieciną…BogurodzicaBracia, patrzcie jeno…Był to Berko sławny Żyd
Bywaj dziewczę zdroweDzieje Tristana i IzoldyDzisiaj w BetlejemGdy się Chrystus rodzi
Gdy śliczna PannaHej, w dzień narodzeniaIdzie stary wiarusIdzie żołnierz borem, lasem
Jeszcześ Polsko nie zginęłaJezus malusieńkiLulajże, JezuniuMazur z 1831 roku
Mazurek młodzieżyMędrcy świataOj Maluśki, MaluśkiPieśń o Rolandzie
Pieśń pogrzebowa poległemu rycerzowiPiosnka ułańskaPomoc dajcie mi, rodacyPójdźmy wszyscy do stajenki
Północ już byłaPrzybieżeli do BetlejemRozmarynTam na błoniu błyszczy kwiecieq
Tryumfy Króla niebieskiegoWśród nocnej ciszyZ Narodzenia PanaNim próg przestąpiłem celi
Małe niedole pożycia małżeńskiegoOjciec GoriotKomedia ludzka JaszczurKomedia ludzka Gobseck
Komedia ludzka Eugenia GrandetKomedia ludzka Córka EwyZa chlebemSnycerzu, szukaj bacznie
Życie snemWieczory

1 | 2 | 3 | 4 | 5 | 6 | 7 |

Spis autorów:

- Léon Deubel
- Hugo von Hofmannsthal
- George Gordon Byron
- Stanisław Brzozowski
- Anatole le Braz
- Tadeusz Boy-Żeleński
- Maria Konopnicka
- Aloysius Bertrand
- Jean-Marc Bernard
- René Descartes


Polecamy:

elegia żalu
Plotka o Weselu Wyspiańskiego
Cyganie w podróży
In memoriam trzech wielkich aktorów
Cały świat byś ściągnęła
Albatros
Polny kwiatek
Złoty garnek
Dama Kameliowa Dramat w 5 aktach
Na jagody
Niestety dzisiaj bardzo mało osób jest, które czytają książki w tradycyjnej oprawie. Część czytelników skierowała swoje oczy w stronę książek elektronicznych. Prawdziwi czytelnicy powiadają, że książka musi posiadać duszę, a duszę może posiadać tylko książka wydana w tradycyjny sposób. Są też tacy, którzy zwyczajnie nie lubią czytać elektronicznych książek.
Bez względu na to kto jaką wersję książki czyta to na uznanie zaśługuje samo czytanie. Otóż dzięki przeczytaniu dużej ilości książek, nasz zasób słowny stale się rozwija. Potrafimy ładniej mówić oraz pisać. Z pewnością niejeden z Was w podstawówce spotkał się ze stwierdzeniem polonistki, która utrzymywała że czytanie książek wpływa na mniejszą liczbę błędą popełnianych na kartkówkach. To niewątpliwie jest fakt.
Na naszej stronie internetowej znajdziecie Państwo głównie książki, które są uznane za lektury szkolne. Nie rozgraniczamy katalogu na lektury gimnazjalne, z podstawówki czy liceum. Prawie wszystkie umieszczone są w jednym miejscu i posegregowane autorami i tytułami. Kiedy ktoś będzie potrzebować zajrzeć do wybranej lektury wystarczy że odszuka jej na stronie kliknie w dany tytuł i będzie mógł swobodnie czytać. W swojej bazie posiadamy, zarówno krótkie utwory jak i te należące do najdłuższych.


Szczególnie polecamy dzieła Adama Asnyka świetnego poety i dramatopisarza, który brał udział w powstaniu w 1863 roku, po którym w najbliższych latach osiadł na dobre w Krakowie. Adama Asnyka można śmiało nazwać najznamienitszym poetom swojej epoki. Jego twórczość przekazywała nastroje, które panowały podczas powstania i za raz po nim. Były również wyrazem nadziei i oczekiwania na lepsze nadchodzące czasy, które autor określał mianem zmartwychwstania. Pamiętajcie warto czytać książki!

W swoich zbiorach posiadamy dzieła następujących autorów:
Stefan Grabiński, Andrzej Frycz Modrzewski, Aleksander Dumas, Fryderyk Hebbel, Anatole le Braz, Daniel Defoe, Maria Dąbrowska, Tristan Derème, James Oliver Curwood, Max Dauthendey, Hugo von Hofmannsthal, Francis Jammes, Wiktor Gomulicki, Louis le Cardonnel, Michaił Bułhakow, George Gordon Byron, Denis Diderot, Casimir Delavigne, Stanisław Korab-Brzozowski, Théodore de Banville, brak, Léon Deubel, Michał Bałucki, Aloysius Bertrand, nieznany, Józef Czechowicz, Pedro Calderón de la Barca, Jan Kasprowicz, Deotyma, Wincenty Korab-Brzozowski, Honore de Balzac, Alfred Jarry, Anton Czechow, Henry Bataille, Stefan George, E. T. A. Hoffmann, Seweryn Goszczyński, Charles Cros, Marceline Desbordes-Valmore, Bolesław Prus, Liudvika Didžiulienė-Žmona, Björnstjerne Björnson, Adam Asnyk, Jacob i Wilhelm Grimm, Guillaume Apollinaire, Johann Wolfgang von Goethe, Hans Christian Andersen, Maria De La Fayette, Franciszek Karpiński, Joachim Gasquet, Charles Guérin, Gustave Kahn, Eurypides, Konstanty Gaszyński, Sébastien-Roch Nicolas de Chamfort, Anatol France, Aleksander Brückner, Zygmunt Gloger, Julius Hart, Karl Gjellerup, Maria Konopnicka, Anatole France, Tadeusz Dołęga-Mostowicz, Charles Baudlaire, Theodor Däubler, Stanisław Brzozowski, Antoni Czechow, Rudyard Kipling, Charles Baudelaire, Miguel de Cervantes Saavedra, Jean-Marc Bernard, Aleksander Fredro, Frances Hodgson Burnett, Max Elskamp, Fagus, Homer, Alter Kacyzne, Klementyna z Tańskich Hoffmanowa, Marija Konopnicka, Louis Gallet, Wiktoras Gomulickis, , Rudolf G. Binding, Antonina Domańska, Fryderyk Hölderlin, Tadeusz Boy-Żeleński, Klemensas Junoša, René Descartes, Władysław Anczyc, Joseph Conrad, Dōgen Kigen, Alojzy Feliński,

www.dywany.org.pl
© 2015 Zbiór książek.